Ръководител Васил Лозанов, учител по филофосия, юрист, зам. дир. по административната дейност
През настоящата учебна 2023/2024 г. клубът по философия продължи да развива активно своята дейност с ученици от 8. до 12. клас. Вън от регулярните обсъждания на философски теми, свързани тази година преди всичко с писмата на Сенека – през първия срок усилено писахме отговори на същите – клубът организира и взе участие в следните важни дейности:
1. „Да философстваме заедно“ – продължихме участието си в започнатата съвместно с 9. ФЕГ, 32. СУИЧЕ и 91. НЕГ през миналата година инициатива за съвместни философски дейности. Срещата беше на тема „Какво е човекът?“ и се проведе на 02.12.2023 г. в сградата на нашето училище. Дискусията събра десетки ученици в особено плодотворен разговор; бяха създадени познанства и партньорства, обсъдиха се бъдещи проекти.
2. ХI Национална конференция по биоетика и биоправо – 11.02.2023 г. – клубът бе поканен за участие (в ролята не на панелисти, а на слушатели) на миналогодишната национална конференция по биоетика и биоправо, състояла се на 11.02.2023 г. Тъй като бе в учебно време, повечето ученици не успяха да се включат, но няколко все пак посетиха мероприятието. За втора година имаше ученически панел следобед, за който получихме специална покана да се включим с доклади през следващата година.
3. „Философията и нещата от живота“ – 25.04.2024 г. – за втора година се състоя годишната конференция, посветена на пресечната точка между философията и други сфери от живота, като този път фокусът бе поставен върху ежедневни теми: храната и храненето (Ния Колева и Дамян Тодоров, 12. Г), технологиите и новините (Калоян Тренов, 9. Б), политиката и образованието (Мартин Димов, 10. Б) и апатията (София Чобанкова, 10. Г). Събитието събра ученици и учители в театралната зала, като след всяко представяне имаше време за дискусия с публиката.
4. Философски фестивал – 01.06.2024 г. – клубът взе участие в първия ученически философски фестивал, провел се в Деня на детето в 9. ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“. Учениците ни представиха прототип на настолна ролева игра, в която играчите се превъплъщават в ролята на философи, пътуващи във времето, които са изправени пред редица философски предизвикателства. Играта предизвика особен интерес от страна на посетителите, но също и на представителите на академичната общност, които присъстваха.
Клубът получи покана да представи напредъка си по правилата през следващата академична година пред предстоящ курс в университета, посветен на философията и игрите.
Оценката ми като ръководител е изцяло положителна. Годината стартира с огромен интерес към клуба (повече от 15 редовни посетители на сбирките през октомври и ноември 2023 г.), а около Нова година вече бяха останали най-сериозните. За първи път имахме редовен участник от 8. клас, но разминаването в смените и новостта от философията по-скоро правят клуба подходящ за поне деветокласници; това не означава, че няма да приемаме и по-млади кандидати, ако такива се появят.
Проекциите за догодина са ясни: продължава работата по настолната ролева игра, продължава и писането на отговори на писма, ако има желаещи. Основно предизвикателство ще бъде попълването на състава с ученици, които да заемат мястото на завършващите силно мотивирани и активни дванадесетокласници.
*******************************
През учебната 2022/2023 г. клубът по философия продължи да развива активно своята дейност с ученици от 10., 11. и 12. клас. Вън от регулярните обсъждания на философски теми, свързани с литература, кино, обществени събития и прочее, клубът организира и взе участие в следните важни дейности:
- „Да философстваме заедно“ – по инициатива на клуба в сътрудничество с г-н Иван Кирков и партньорство с 9. ФЕГ, 32. СУИЧЕ и 91. НЕГ се осъществиха три съботни мероприятия, събиращи ученици от посочените училища в диалог за актуални проблеми на съвремието.
А/ Философия и изкуство – 17.12.2022 г. – диалог между ученици от 164. ГПИЕ и 9. ФЕГ относно изкуството, неговата връзка с философията и как му се отразява творческият потенциал на изкуствения интелект. На тази първа среща нашата гимназия бе домакин.
Б/ Философия и изкуствен интелект – 18.03.2023 г. – среща между учениците от четирите училища в разговор около изкуствения интелект и неговото отражение в различни сфери на живота, най-вече с фокус върху това как ще се промени обществото под неговото въздействие. Говорихме за приемането на другия, правосубектността на робота, съдействието на изкуствения интелект като професионалист, интеграцията на ИИ и добавена реалност в психотерапията и пр. Домакини бяха колегите от 9. ФЕГ.
В/ Човекът и природата: сближаване и раздалечаване – 10.06.2023 г. – философски пикник. Централна тема бяха сложните отношения между човека и природата в 21. век, когато контрастите между нея и нас изглеждат все по-големи и технологиите едновременно ни отдалечават (в употребата им) и сближават (в умората от тях). Учениците донесоха одеяла, храни и напитки, работиха в смесени групи и в продължение на няколко часа на фона на музика и песните на птиците разговаряха помежду си, а накрая всяка група обобщи обсъденото и го представи пред останалите. Мероприятието се състоя (съвсем уместно) в Южен парк.
- „Философията: наука, култура и всичко останало“ – 06.04.2023 г. – първата по рода си интердисциплинарна ученическа конференция, посветена на пресечните точки между философията, други науки и теми от културата. Тя събра няколко десетки ученици и учители в театралната зала на гимназията за час и половина. Представени и обсъдени с публиката бяха следните теми:
- Историята и философията през вековете (Константин, 10. клас)
- Душата - между философията и науката (Ния и Пламена, 10. клас)
- Воля по инерция (Ния и Дамян, 11. клас)
***********************
Ако искате да научите повече за държавата и правото, за съвременната етика, за разликата между правителство и парламент, за демокрацията, за корупцията и борбата с нея, за това как да отстоявате и защитавате правата си и изобщо как да бъдете по-добри и пълноценни граждани и личности - заповядайте на сбирките на Клуба по гражданско образование.